Hepsiburada Ürün Entegrasyonu

Hepsiburada Ürün Entegrasyonu

Hepsiburada Excel ve Xml İle Ürün Yükleme

merchant.hepsiburada.com adresini açın, karşınıza gelen kullanıcı adı ve şifre alanlarını doldurun ve hepsiburada mağaza girişinizi yapın.

 

Karşınıza satıcı paneli ekranı gelecektir.

 

 

 

 

 

 

Ürün Girişi Nasıl Yapılır

 

Satıcı panelinin sağ üst alanında bulunan butonlardan "Ürün Yükleme" butonuna tıklayın.

 

 

 

 

 

 

Bu alana tıkladığınızda karşınıza manuel ürün yükleme aşamaları gelecektir. Eğer ürününüz hepsiburada katalog ürünleri arasında ise "Hızlı Ürün Ekle" alanından, ilk defa satışa çıkacak yeni bir ürün ise "Yeni Ürün Ekleme Talebi" alanından ürün girişine başlayabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Yayına açacağınız ürünün uygun olduğu duruma göre (katalog ürünü mü yeni ürün mü) sistem sizi atmanız gereken adımlar konusunda yönlendirmeye devam edecektir.

 

Biz burada Hepsiburada'ya yeni ürün ekleme üzerinden ilerleyeceğiz. Yayınlanmasını istediğiniz yeni ürününüzü tek tek ya da toplu olarak yüklemeniz mümkün. Sayıca az ise tek ürün yükleme alanı kullanışlı olabilir ancak büyük sayıdaki ürünler için daha pratik bir araca ihtiyaç doğar. Bu nokta da toplu ürün yükleme alanı kullanılır.

 

 

Tek Ürün Yükleme

 

Tek tek ürün yükleme alanında girmeniz gereken ilk bilgi ürüne ait barkod bilgisidir. Hepsiburada ürünleri katalog sistemine göre sergiliyor olduğundan her ürüne ait tek bir ilan olmasını ve tüm satıcıların fiyat tekliflerinin bir ilan altında yer almasına dikkat eder. Eğer sisteme girdiğiniz ürün barkoduna ait yayında olan bir ilan var ise sistem sizi o ilan üzerinden satışa başlayacak şekilde yönlendirir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Barkod ya da ürün adı bilgilerini girdikten sonra yayına açılmış ilanı var ise sistem bilgilerini bulur ve getirir. Bu bilgiler üzerinden kendi satıcı kodu, stok ve fiyat bilgilerinizi girerek ilan altındaki yerinizi alır ve satışa başlarsınız.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ürünün daha önce açılmış bir ilanı olmaması durumunda bu kez de yeni bir ilan oluşturmak üzere yönlendirilirsiniz. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu aşamadan sonra ürününüze ait isim, kategori, ürüne ait özellikler, görsel, ürün açıklaması bilgilerini sıralı olarak girmeniz beklenir. Ürünün herhangi bir kategori kırılımına ait anahtar kelime girdiğinizde açılır kutudan ilgili kategori bilgilerini görerek seçebilirsiniz. Ürününüzü varyantlı ya da varyantsız olarak açılma durumuna göre de yol ayrımları ile karşılaşırsınız ve sistem sizi rehberliği eşliğinde yönlendirir. Bütün aşamalarda istenen bilgileri doğru ve eksiksiz olarak girdikten sonra ürün giriş talebinizin alındığına dair bir geribildirim alırsınız.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu aşamadan sonra ürünleriniz ilgili kişiler tarafından onay sürecine dahil edilir. Ürününüz onaylandıktan sonra fiyat, stok ve kargoya teslim süresi gibi bilgileri girerek ürününüzü satışa açabilirsiniz. Eğer ürün yükleme sürecinde Hepsiburada şartlarına uymayan bir durum tespit edildiyse satıcı paneli üzerinden tarafınıza "Görev Takibi" açılır ve gerekli düzeltmeleri yapmanız beklenir. Gerekli değişiklikleri yapmanız ve belirtmeniz durumunda ürününüz yeniden onay sürecine dahi olur ve uygun görüldüğü taktirde onayı gerçekleşir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Hepsiburada Toplu Ürün Girişi Nasıl Yapılır

 

 

Çok sayıda ürününüz olması durumunda yaznının ilk aşamasında belirttiğimiz "Yeni Ürün Ekleme" alanında "Toplu Ürün" butonu tıklayın. Burada Hepsiburada ürün yükleme şablonlarını indirebileceğiniz sayfaya yönlendirilirsiniz. İhtiyacınız olan şablona ulaşmak için ürününüzün dahil olacağı uygun kategorinin en alt kırılımına kadar seçiminizi ilerletmeniz gerekir. En son kırılıma geldiğinizde ürün yükleme şablonunu indirebilirsiniz. Diyelim ki yükleyeceğiniz ürün hırdavat grubuna ait kapı stoperi olsun. Aşağıdaki gibi adım adım ilerleyerek ürün yükleme şablonuna ulaştıktan sonra şablonu indirin.

 

 

 

 

 

 

 

Sistem size şablon olarak bir excel dosyası verecektir. Bu excel dosyasını açtığınızda excelin her sayfasında toplu ürün yükleme sürecini sağlıklı bir şekilde yürütebilmeniz adına ihtiyaç duyabileceğiniz rehber bilgileri bulabileceksiniz. Ürün yükleme alanında bulunan kırmızı renk vurgulu sütunlar kesinlikle girilmesi zorunlu, diğer renklerle vurgulanan sütunlara ait bilgiler opsiyonel ya da duruma göre zorunlu bilgilerdir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ürüne ait zorunlu bilgiler başta olmak üzere gerekli tüm bilgileri doğru ve eksiksiz olarak doldurduğunuza emin olduktan sonra şablonu kaydederek Hepsiburada satıcı portalına yüklemeniz gerekmektedir. Ürününüzün özel konsept ürünü ise "Yükleme Türü" alanından uygun seçeneği işaretleyerek excel dosyanızı yükleyebilirsiniz. Excel dosyanızı yükledikten sonra "Yükle" butonuna tıklayabilirsiniz. Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra ekranın sağ alt köşesinde "Excel yükleme işlemi tamamlandı" ibaresini göreceksiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sayfanın alt kısmında bulunan "Ürün Yükleme Geçmişi" alanından yüklediğiniz dosyanın durumunu görebilirsiniz. Eksik ya da hatalı bilgiler için "Görev Takibi" alanından dönütler alırsınız. Ürünleriniz onaylandığında satıcı panelinden ve mail yoluyla bilgilendirilirsiniz. Onaylanan ürünlerinize Hepsiburada ürün listesi alanından stok ve fiyat bilgisi girerek satışa açabilirsiniz. Bol satışlar...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

/* */
Çerez Kullanımı